A külföldi államadósság rendezése
( Részlet Síklaky István könyvéből)
A fordulat kormánya felfüggeszti az adósságszolgálatot. A fordulat kormánya - amint megalkotta a Munkahelyvédelmi Törvényt és felkészült végrehajtására -, a külföldi államadósság-szolgálatot három évre felfüggeszti, és egyidejűleg egy - jó előre kidolgozott - "államgazdálkodási tervet" terjeszt a hitelezők ("klubjai", képviselői, stb.) elé. Ebben kimutatja, hogy
és hasonló gazdaságpolitikai intézkedésekkel 3 éven belül jelentős többletet hoz létre a nemzetközi kereskedelmi és fizetési mérlegben, és attól kezdve évente a mindenkori pozitív pénzügyi egyenleg felét a fordulat napján fennállott tőketartozás, és annak a mindenkori londoni bankközi kamatláb (LIBOR) szerinti kamatának törlesztésére fogja fordítani.
Védekezés az esetleges embargó (gazdasági zárlat) ellen A fennmaradás kormánya felkészül arra, hogy az adósrabszolgaságból való kiszakadás ellenhatásaképpen az adósságcsapda fenntartásában érdekelt hatalmi körök esetleg gazdasági embargót (zárlatot) szerveznek Magyarország ellen. Ezért a fordulatot előkészítőknek jó előre ki kell dolgozniuk a lakosság létfontosságú termékekkel hazai forrásból való ellátásának tervét, amelyet majd a fennmaradás kormánya valósít meg. Ezzel és az adósságcsapda fenntartásában nem érdekelt államokkal folytatott erőteljes gazdasági kapcsolatfejlesztéssel biztosítja majd a fennmaradás kormánya azt az átmeneti időszakot, amíg az embargószervezők belátják, hogy nekik is érdekük a gazdasági kapcsolatokat Magyarországgal mint egyenrangú, érdekeit megvédő partnerrel, a kölcsönös előnyök alapján újrafelvenni.
Számolnunk kell azzal is, hogy a moratórium bejelentésére a gyarmatosításunkban érdekeltek zároltatják a külföldi bankokban elhelyezett valutatartalékainkat. Erre is fel kell készülnünk. Az egyik megelőző lépés: a Magyar Nemzeti Bank külföldi bankszámlákon elhelyezett valutatartalékait - még a moratórium bejelentése előtt - fel kell oldani, és a tartalékot dollár-, márka-, jen- stb. bankjegyekben kell őrizni. Készpénzzel ugyanis embargó esetén "fű alatt" akár a "harmadik világon" keresztül is pótolhatjuk a kieső importból azt, ami valóban létfontosságú. Az import jelentős része a multik vámszabad-területi összeszerelő üzemeibe érkező alkatrészek, részegységek. Erre a behozatalra a multik ne a magyar valutatartalékból igényeljenek külföldi valutát. Oldják meg saját forrásaikból. Az import másik jelentős része élelmiszer. Ha ez elmarad, nagyon jót tesz a magyar gazdáknak. Az autók, kozmetikumok és hasonlók importját egy ideig tudjuk nélkülözni. A valóban fontos import megbénulását tehát elkerülhetjük.
Arra is gondolnunk kell, hogy az exportunk mintegy 70%-a az Európai Unióba megy. (Ez nagyobb egyoldalúság, mint amivel a Szovjetunióhoz és a KGST-hez kapcsolódtunk!) Egy gazdasági embargó ezt is befagyaszthatja. Ennek az exportnak a túlnyomó részét azonban a vámszabad területeinken működő multik bonyolítják le. Ezt nyilván nem fogják befagyasztani, mert ez sokkal inkább a multikat sújtaná, mint a valódi magyar gazdaságot. Az igazi magyar export befagyasztásával ideig-óráig okozhatnak nehézséget, de ez áthidalható. A Nemzeti Banknál lévő külföldi bankjegy-tartalékból legalább egy évig fedezni lehet - nem ellenséges üzleti körökön keresztül - a nagyon fontos importot. Addig pedig erőteljes gazdasági diplomáciával és szervezéssel a nem ellenséges piacokon lehet annyi teret szerezni a magyar áruknak, amivel a létfontosságú import fedezhető.
Az esetleges embargós évek átvészelését az időközben létrehozott Magyar Áruk Bolthálózata is elősegíti.