A pénz mint adósság
Az emberek nagyon lassan értik meg, hogy mekkora csalást követtek el kárunkra. Kitalálták, hogyan lehet úgy forgalomba hozni a pénzt, hogy az egész világ vagyonát el lehessen szivattyúzni. Ráadásul a trükk egészen egyszerű, csak jóhiszeműek voltunk, és elhittük a mesét, ahelyett, hogy a tényeket néztük volna meg!
“A banknak kamathaszna van az általa semmiből teremtett összes pénzen” - William Paterson, a Bank of England alapítója (1694, akkor még privát bank volt)
“Hadd bocsássam ki és kontrolláljam egy nemzet pénzét, és nem érdekel, ki írja a törvényt.” - Mayer Amschel Rothschild (1744-1812),a Rothschild ház alapítója
Vajon ezek az emberek nem értették, hogy működnek a bankok? Vagy mi nem értettük eddig? Sajnos az utóbbi!
Hasonlítsuk össze a szomszéd által folyósított kölcsönt a banki hitellel:
A szomszéd kölcsöne:
* a szomszédnak először meg kellett dolgoznia a pénzért (ez a 100% tartalékrátának felel meg, nem tud pénzt teremteni, csak azt tudja odaadni, ami megvan neki)
* mikor visszafizetjük neki, akkor az egészet, kamatostól elkölti
A bankhitel:
* a bank a semmiből teremt pénzt (számlapénzt), 5% tartalékráta esetén akár a készpénztartalék 20-szorosa erejéig. A kamat visszafizetéséhez nem teremt pénzt!
* kölcsönnek nevezni nagyon megtévesztő. helyesen: adósságként teremtett hitelpénz
* visszafizetéskor a bank csak a kamatot "tartja meg" (a bankrendszer haszonélvezői ebből vásárolják fel szépen lassan a világot; legalább ez visszakerül a gazdaságba), az eredetileg teremtett összeget megsemmisíti (ne feledjük: csak számlákon levő számokról van szó. Amikor jön valaki más hitelért, akkor úgyis rögtön újrateremthető)
A különbség:
* A szomszéd kölcsönét elég sok munkával elvileg vissza lehet fizetni, mert a szomszéd elkölti, így a gazdaságban marad a pénz vagyis újra és újra meg lehet érte dolgozni.
* A bankhitel törlesztésekor a gazdaságból fogy a pénz! A gazdaság működéséhez pedig pénz kell, ezért valakinek hitelt kell felvenni. Ráadásul ma már szinte mindenhol nagyobb az összadósság, mint az összpénz! Az USA-ban pl. 21500 USD pénz áll rendelkezésre fejenként, az adósság 58000 USD! Ha minden pénzt törlesztésre fordítanánk (és megengednénk, hogy a gazdaságból teljesen eltűnjön a pénz), akkor is maradna adósság, ami tovább nőne a végtelenségbe. Honnan lehetne pénzt szerezni a visszafizetéshez? A jelenlegi rendszerben SEHONNAN! Mivel minden pénzt adósságként bocsátanak ki, a visszafizetéshez szükséges pénz felvétele hitelként csak még nagyobb adósságot szül. Egy új, adósságmentes pénzforrás nélkül az adósságot visszafizetni teljesen lehetetlen. Teljesen mindegy, mennyit termelünk, adózunk, stb... A pénzkibocsátáskor keletkezett adósságot fiskális módszerekkel csökkenteni (vagy akár azt megakadályozni, hogy a végtelenbe növekedjen) NEM lehet. Ismétlem: LEHETETLEN az ADÓSSÁGOT VISSZAFIZETNI egy új pénzforrás, adósságmentes pénzkibocsátás nélkül (állami kibocsátás a költségvetésben elköltve)!
Vagyis:
* A világ adósságának nagy részét a semmiből kreált pénz "kölcsönadásával" csinálták
* Ma már a legtöbb országban nem kerül adósságmentes pénz a rendszerbe. A pénz kb 93%-át magánbankok bocsátják ki, természetesen kamatozó adósságként. A 7% készpénzt az MNB bocsátja ki, szintén kamatozó adósságként (igen, az állam adósságát ez is növeli).
* Az adósság egy részének visszafizetésekor eltűnne a pénz a gazdaságból (már ha ez menne összeomlás nélkül: kicsit tényleg csökkenthető a pénz körforgási sebességének emelésével), a maradék adósság visszafizethetetlen, a végtelenbe nőne. Újabb hitelekből lehetne ugyan pénzhez jutni, de az az adósságot jobban növeli. Vissza lehet fizetni a tartozást újabb hitelekből? NEM!
* Csak akkor értjük meg, ha az egész rendszert nézzük. Egy-egy szereplő persze vissza tudja fizetni az adósságot, de ezzel csökkenti a gazdaságban a pénz mennyiségét, és a többieknek még nehezebb lesz (összességében lehetetlen). Ha az állam súlyos adókkal visszafizetné az adósságot, akkor tulajdonképpen a magánszférába tolná át. Az államadósságra koncentrálni figyelemelterelés. A jobb megértéshez az ország adósságát kell nézni (állam + vállalatok + lakosság)
* aki nem vesz fel hitelt, az is fizeti a kamatokat: az árakba beépül (jelenleg 20..30%), és az adókat tekintve is ma már ez a legnagyobb tétel
* a több deviza kicsit bonyolítja a dolgot, de a lényegen nem változtat (pláne ha globálisan nézzük) BÁRMIT TESZÜNK, az adósság a VÉGTELENBE NÖVEKSZIK! Pontosabban egy megoldás van: a magánbankoktól el kell venni a pénzteremtés lehetőségét, a tartalékrátát 100%-ra kell emelni: rövid időn belül is legalább 60..70%-ra, hogy még az átmeneti időszakban is a pénz nagy részét az állam bocsássa ki, túlnyomórészt adósságmentesen. MEDDIG PRÓBÁLJUK MEG A LEHETETLENT, A SEMMIBŐL ADÓSSÁGKÉNT KREÁLT PÉNZ VISSZAFIZETÉSÉT KAMATOSTÓL? Az automatikusan,feltartóztathatatlanul VÉGTELENBE NÖVEKVŐ ADÓSSÁGOT generáló rendszert meddig próbáljuk meg fenntartani? NEM KELLENE MINÉL HAMARABB MEGVÁLTOZTATNI? NEM KELLENE SZÓLNI AZ EMBEREKNEK (közvetlenül, médián, politikán keresztül), hogy ez a pénzrendszer így ostobaság? Értelmiségihez méltó végignézni, hogy társadalmunk és környezetünk tönkremegy ebben a hülyeségben? Én megteszem amit tudok. Gondold végig, Te mit tehetnél. Pár száz szórólap vagy anonym email (listákra is) biztos nem nagy áldozat. Ha mered névvel, akkor email signature ill. előadás is használna. Ha ügyes vagy, akkor médiában is tudsz róla írni, felszólalni, bár a tudatlanság nagy, a tények helyett mitológiában élnek, és a téma tabu.
( ismeretlen szerző )
Inkább cseréljünk ! Jó?